Jste zde: Nástroje STIMZET > Technologie > navrtáváky použití

NC navrtáváky - proč a kdy je používat

NC navrtávák StimZet je nástroj pro přesné navrtání otvoru na CNC strojích před vlastním vrtáním. Vyznačuje se krátkou drážkou ve šroubovici a na rozdíl od standardního vrtáku nemá žádné odlehčení. Tím je zajištěna maximální možná tuhost tohoto nástroje. NC navrtáváky vyrábíme z materiálu HSSCo.

Použití

Navrtávák má poměrně široké využití, používá se pro navrtávání děr v celé řadě materiálů od oceli, přes nerezavějící oceli, kompozity, inconel, mosaz, titan, slitiny hliníku, až po plasty nebo dřevo. Je možné jej využít i pro srážení hran a odstraňování ostřin.

Jeden průměr navrtáváku lze obvykle použít pro velký rozsah vrtaných děr. Typický průměr předvrtávané díry je 50 % až 70 % vrtané díry.

Různé úhly špičky

  • Pro vrtání do měkčích materiálů a pro běžné použití se používá navrtávák s úhlem špičky 90° (ZVSE 221185) při vrtání díry vrtákem s úhlem špičky do 120°.
  • Úhel špičky navrtáváku 120° (ZVSE 221189) se používá při vrtání vrtákem s úhlem špičky nad 120°. To umožňuje, aby hlavní břit vrtáku začal řezat dříve, než se příčný břit dotkne dna navrtané díry.
  • U tvrdších materiálů a při požadavku na co nejvyšší přesnost vrtané díry se doporučuje úhel špičky navrtáváku 145° (ZVSE 221186). To umožňuje, aby se příčný břit vrtáku dotkl dna navrtané díry dříve, než začne řezat hlavní břit. Je to vhodné hlavně při použití karbidových vrtáků s úhlem špičky 140°, protože zde hrozí nebezpečí vyštípnutí ostří, najede-li vrták ostřím do tvrdého materiálu dřív, než se špička dotkne dna předvrtaného otvoru.

Upínací stopka NC navrtáváku StimZet se standardně vyrábí v toleranci h6, což zaručuje přesnější a pevnější upnutí v kleštině CNC stroje.

Nevýhody středicích vrtáků

Místo NC navrtáváku se často používají středicí vrtáky, což s sebou nese několik nevýhod. Jednou z nich je rychlejší opotřebení středicího vrtáku a jeho možné zlomení.

Hlavní nevýhodou je ale příliš malý úhel špičky – obvykle 60°. Při takto malém úhlu se při následném vrtání příliš velká část ostří vrtáku dotýká stěny otvoru mnohem dříve, než se špička dotkne dna, a není-li vrták dokonale naostřen, může to zcela eliminovat snahu o přesně vyvrtaný otvor. Širší úhel navrtávaného otvoru při použití NC navrtáváku lépe vede špičku vrtáku, což ve výsledku znamená přesnější vrtání.

Naše NC navrtáváky:

- ZVSE 221185 - NC navrtáváky 90°
- ZVSE 221189 - NC navrtáváky 120°
- ZVSE 221186 - NC navrtáváky 145°


Zpět na Technické informace