Jste zde: Nástroje STIMZET > Technologie > Tvářený a vybrušovaný vrták

Tvářené a vybrušované vrtáky – rozdíl v určení a použití

Oba typy vrtáků jsou vyrobeny ze stejné rychlořezné oceli. Rovněž základní rozměry jakož i tepelné zpracování (kalení) jsou u obou typů vrtáků identické. Povrchová úprava u jednotlivých druhů vrtáků je uvedena v katalogu, její případné změny dle přání zákazníků je nutno projednat.

Tvářené vrtáky

Funkční část u tvářených vrtáků se vyrábí tvářením za tepla. Tento tvářecí proces je příčinou, proč některé z rozměrů na funkční části vrtáku jsou vyrobeny s větším rozptylem než u vrtáků vybrušovaných. V průběhu operace tváření za tepla jsou vlákna materiálu zhutňována a usměrňována, což se následně projevuje velmi dobrou tuhostí a stabilitou vrtáku při vrtání. Tvářené vrtáky se vyrábějí pouze s normálním úhlem sklonu šroubovice.

Použití: Používají se při aplikacích, kde jsou podmínky nasazení tvrdé. Jedná se např. o ruční vrtání bez vodícího pouzdra apod., a tam kde požadavky na přesnost vyvrtaného otvoru nejsou extrémně vysoké.

Vybrušované vrtáky

Profil vybrušovaných vrtáků je zhotovován brusnými kotouči do již tepelně zpracovaného (kaleného) materiálu. Tvar drážky je propočítán tak, aby výsledky byly nejlepší (jak přesnost vrtaného otvoru, tak trvanlivost vrtáku). V tomto případě je možno vyrábět vrtáky s různými úhly sklonu šroubovice. Vybrušované vrtáky jsou velmi přesné, pokud se týká geometrických rozměrů.

Použití: Používají se především tam, kde je požadováno precizní vrtání. Při těchto operacích je podmínkou, aby vedení vrtacího vřeteníku bylo dostatečně tuhé a přesné a aby se vrtalo se strojním posuvem.

Ostření

Oba typy vrtáků se dodávají se standardním ostřením (ostření s kuželovými plochami), které vyhovuje pro obvyklé vrtací podmínky.

Pokud má zákazník speciální požadavky, je možné ostří vrtáku korigovat zkrácením příčného břitu. Dále je možno vyrobit speciální vrtáky s různými typy ostří. Tyto speciální typy ostří je možno vyrobit pouze na vybrušovaných a případně na frézovaných vrtácích.


Zpět na Technické informace